Jak prodávat na eBay

Ebay je zajímavý nástroj nejen k nakupování výrobků, ale můžete jej využít i k prodej vlastních výrobků či zprostředkování prodeje výrobků. Ebay je ak velmi zajímavý nástroj určený nejen k nakupování ale i k prodávání zboží.

Pokud chcete prodávat určitě budete potřebovat umět angličtinu. Znalost angličtiny je základní při prodeji výrobků skrze ebay.

Jak začít prodávat

Ještě předtím než skutečně začnete prodávat je třeba si dobře promyslet zda budete prodávat výrobky lokálně nebo globálně. Pokud si vyberete možnost prodávat lokálně, stačí si najít konkrétní jazykovou mutaci ebay, kterou ovládáte. Když umíte německy vyberte si ebay.de/at/ch. Pokud anglicky ebay.co.uk/ca/co.au nebo .com. Pokud si vyberete možnost prodávat globálně vyberte si rovnou jazykovou mutaci s koncovkou .com. Na této globální verzi si popíšeme co je třeba splnit pro prodej výrobků.

Registrace k eBay a PayPal účtu

Nejdříve se musíte zaregistrovat na eBay. Stačí si otevřít stránky ebay.com a kliknout na odkaz register. tam si vyberete o jaký typ účtu máte zájem buď Personal Account (osobní účet) nebo o Business Account (obchodní účet). Ten první osobní účet slouží pouze k občasnému prodeji zboží. Ročně lze skrze něj vydělat maximálně 2500 EUR/USD. Pokud si to chcete pouze zkusit vyberte si Personal Account. Později jej můžete přepnout na Business. Obchodní účet je určený pro skutečné profesionály, kdy už víte co budete prodávat a budete to chtít rozjet ve velkém.

Abyste mohli prodávat musíte mít aktivní PayPal účet jinak prodej zboží skrze eBay nebude možný. Takže doporučuji si založit i PayPal účet pokud jej už nevlastníte. Postup najdete v nápovědě PayPalu. Popisovat jej zde nebudeme. Nyní máte eBay i Paypal účet a teď je třeba přejít na další krok.

Ověření účtu (Account Verification)

Nyní máme vytvořenou registraci k eBay účtu. Nyní přistupme k ověření účtů. Je třeba se přihlásit. Potom rozbalit nabídku My eBay a vybrat Selling (eBay má dva typy rozhraní určené pro prodejce Basic selling dashboard a eBay seller Hub). Po zobrazení klikněte na Request higher selling limits v základní sekci nebo Request selling more v Seller Hub. To Vás přesune na stránku, kde máte na výběr Talk to us on the Phone. To označíte a jdete na další stránku s názvem Contact us and we’ll be happy to help. Tam si vyberete úplně dole buď telefon (linka zdarma) nebo Skype nebo email. Nejjednodušší i nejrychlejší je vytočit číslo telefonicky. K tomu musíte umět plynule anglicky. Zeptají se Vás proč voláte. Řekněte, že kvůli ověření účtu. Přepnou Vás na volného operátora (nějakou minutu si počkáte než se připojí operátor). Operátor s Vámi všechno probere a ověří. Můžete operátora požádat i o přepojení na PayPal operátora (nebudete tam muset volat samostatně). Navíc výhoda je, že ten hovor s PayPal nebudete muset platit, protože jej uhradí eBay. Tam se domluvíte a nakonec Vám přijde email, kde Vás budou informovat, že Váš účet je ověřen. Kvůli ověření vám strhnou z účtu jeden dolar. Nebojte se dolar vrátí časem zpět.

Hledání dodavatele a prodej zboží

Nakonec, když se Vám vše zdárně povede udělat, zjistíte, že můžete prodávat pouze maximálně 50 výrobků. Toto číslo, lze zvýšit velmi jednoduše. Musíte si najít dodavatele zboží čili velkoobchodního prodejce. Velkoobchodní firma musí být typu LTD, Private Limited Company nebo INC (u nás a.s.). Nezáleží na tom zda od nich budete odebírat zboží či nikoliv. Důležité je, že Vám poslouží jako vstupenka k prodeji většího objemu výrobků. Když takového dodavatele najdete získejte od něj všechny potřebné informace co eBay po Vás bude chtít (název společnosti, sídlo včetně státu, typ nabízených výrobků, co od nich budete brát nebo berete a množství odebíraného zboží). Nyní u toho posledního musíte být trochu obezřetní a neočekávat, že Vám okamžitě naskočí 1000 položek navíc. Ze začátku stačí například, když máte 10 povolených to navýšit na 50 nebo pokud máte 50 povolených tak na 100.

Bussines acount ebay

Bussines acount ebay

Od teď můžete konečně začít něco prodávat. Než ovšem začnete prodávat musíte vymyslet vlastní strategii jaké zboží budete prodávat abyste dosáhli co nejlepšího hodnocení u nakupujících. Jinak se můžete rovnou rozloučit s tím, že něco prodáte. Ze začátku stačí prodávat klidně i výrobky z číny. Nesmíte to, ale říct eBay při žádosti o vyšší prodejní limity (velkoobchodní dodavatel). Neboť někteří dodavatelé z číny (Aliexpress, Godaddy atd) jsou na černé listině. Můžou Vám i zablokovat kvůli tomu účet.

Při prodeji se nikdy nesnažte konkurovat cenou. Tuto válku nevyhrajete. Musíte vymyslet takovou strategii a takový postup, který Vám zaručí určitou přidanou hodnotu pro kupujícího. Prodávat musíte začít s fyzickým zbožím. Později až dosáhnete dostatečného hodnocení uživatelů můžete zkusit začít prodávat i zboží viruální (eknihy, software, atp).

Vystavování zboží

Před samotným vystavením výrobku si vše dobře zkontrolujte. Podívejte se i na konkurenci jakým způsobem prodávají. Podívejte se na jejich použitou šablonu. Jaké nabízí služby. Potom zkuste vymyslet co nabídnete zákazníkům jiného. Nějakou přidanou hodnotu abyste mohli třeba obhájit vyšší cenu nebo něco jiného. Zde si ovšem dávejte obrovský pozor na to co nabízíte. Vždy totiž nabízejte pouze to, co dokážete splnit. Jakmile totiž něco nesplníte můžete narazit na zákazníka, který Vás ohlásí eBay. Potom můžete mít problém. Dokazovat totiž, že jste dostáli všem slibům musíte vždy VY. Ne zákazník, ale Vy. Je jedno zdali jste něco zavinili, nebo za problém nemohli, ale dokazovat, že jste vše splnili musí vždy prodávající. Zákazník Vám totiž nemá povinnost peníze vracet – takto to na eBay jednoduše funguje a je třeba se s tím smířit. Kvůli tomu si při vystavování zboží vždy dávejte pozor co zákazníkům slibujete a co nabízíte. Můžete totiž narazit na aktivního zákazníka a zbytek už znáte.