eBay – na co si dát pozor

I když je nakupování na serveru eBay bezpečné a v naprosté většině případů bez jakýchkoli komplikací, přesto se vyplatí.

Ostatně jako při nakupování v jakémkoli jiném internetovém obchodu, mít na paměti několik jednoduchých zásad, kterými se řídit.

Důvěřuj, ale prověřuj

Jedna z nejdůležitějších zásad se vztahuje k určitému prověření či zjištění podrobnějších informací o prodejci, od kterého chceme zboží zakoupit. Obecně se dá říci, že stačí používat zdravý rozum. Například pokud objevíte zboží, jehož cena je v porovnání stejného zboží u jiných prodejců nepřiměřeně nízká, můžete se stát, že zboží nebude kvalitní či že se jedná o podvod. I z tohoto důvodu je vhodné věnovat pozornost hodnocení jednotlivých prodejců a jejich spolehlivosti tím, že si přečtete názory a recenze lidí, kteří u stejného prodejce již nějaké zboží zakoupili. Nezabere vám to více než několik minut a naopak vám to může ušetřit mnoho nepříjemností při případné reklamaci zboží.

Ach, ta angličtina

Drobnou nevýhodou v porovnání s jinými servery, je skutečnost, že eBay neumožňuje nakupování v českém jazyce. Vzhledem k tomu, že je ale text na jeho internetových stránkách velmi přehledný a dobře členěný, bez větších potíží ho zvládne přeložit automatický překladač, který vám většina prohlížečů nabídne v pravé horní části obrazovky. Orientaci navíc velmi usnadňují i fotografie a další obrázky.

Termíny doručení

Vzhledem k tomu, že je zboží doručováno ze zahraničí a často z poměrně dalekého, vyplatí se v případě, že zboží přes eBay objednáváte například jako dárek, objednat ho s dostatečným předstihem. Tedy nechat si určitou časovou rezervu. Navíc, pokud na doručení zboží opravdu spěcháte, můžete si výběr zboží zúžit pouze na evropské sklady, a zboží vám tak zcela dorazí dříve než například při objednání z Ameriky či Asie.

Doprava a clo

Většina zboží již v sobě zahrnuje i cenu za dopravu, to poznáte velmi snadno, neboť u daného zboží najdete nápis „free shipping“. Pokud se u něj tento nápis nenachází, pečlivě zkontrolujte, kolik vás doprava bude stát a zda se vám nákup zboží opravdu vyplatí. Další věc, na kterou se vyplatí dát pozor, jsou poplatky na české celnici. Obecně se dá říci, že nejvíce se vyplatí kupovat zboží jen do určitého limitu, konkrétně do dvaceti dvou euro, které je od všech poplatků osvobozeno. U zboží, které je dražší než dvacet dva euro, ale levnější než sto padesát euro, musíte zaplatit 21% daň z přidané hodnoty. U zboží, které je dražší než sto padesát euro, vám k DPH bude ještě navíc připočítáno clo v hodnotě 15 % hodnoty zboží. Výsledná cena bude navíc ještě o něco vyšší, neboť nesmíte zapomenout na poplatky doručovacím společnostem za to, že vás budou na celnici zastupovat. To vše je vhodné před samotným nákupem zboží zvážit.