eBay – historie eBay

Společnost eBay byla původně založena pod názvem Auction Web americkým podnikatelem a počítačovým vědcem íránského původu Pierrem Omidyarem 3. září roku 1995. Chtěl vytvořit web, který by umožnil lidem prodávat a nakupovat nejrůznější sběratelské předměty či věci prostřednictvím dražby.

První prodanou věcí bylo rozbité laserové ukazovátko, které na serveru nabídl sám zakladatel, prodalo se za 14,83 dolarů. Omidyar nejprve server provozoval sám ve svém volném čase, jinak pracoval ve formě Echo Bay Technology Group, která se zabývala optimalizací softwaru a tvorbou webových stránek.

Tajemství úspěchu

Aukční server se stal velmi rychle oblíbený, protože něco podobného na internetu chybělo. Omidyar se tak rozhodl svému projektu věnovat na plný úvazek a ze svého zaměstnání odešel. Následně webové rozhraní umožňující nákup mezi dvěma zákazníky neboli Consumer To Consumer model ještě zdokonalil a umístil ho na novou doménu s názvem eBay.com. Název tak byl odvozen od názvu jeho bývalé firmy Echo Bay, který zkrátil na eBay a pod tímto názvem si pak zaregistroval firmu. Zároveň se spojil s dalšími lidmi a promyšlený marketing přinášel firmě další a další zákazníky. Všichni o aukci a celém webu mluvili jako o eBay, a tak byla původní značka a název Auction Web v roce 1997 oficiálně stažen a nahrazen právě názvem eBay.

Expanze do celého světa

Na přelomu tisíciletí eBay zažíval velkou mezinárodní expanzi, kdy se z Ameriky rozšířil do dalších zemí. V roce 1999 spustil své webové stránky v Německu, Velké Británii a Austrálii, o rok později se přidala Kanada, Rakousko či Taiwan. Rozšiřování probíhalo i v následujících letech, kdy eBay do nových zemí pronikal i tím, že kupoval jejich vlastní prodejní servery, příkladem tak může být například koupě obchodního portálu Baazee v Indii či Tradera ve Švédsku a Den Bla Avis v Dánsku. V roce 2010 eBay spustil svůj portál v dalších zemích, mimo jiné i v České republice. V současné době je eBay aktivní ve více než třiceti zemích světa.